C R M İ K A

Yükleniyor

Crmika ve Eticaret

Crmika ile kolay E-Ticaret!

Crmika nedir? Tam olarak ne işe yarar? Crmika e-ticaret yapmak isteyen veya yapan şirketlere online çözüm sunabilen bir yazılımdır. Crmika ile anahtar teslimi e-ticaret yaparsınız. Crmika kullanırken başka ek hiçbir yazılıma ihtiyaç duymazsınız. Ön muhasebeniz bu güne kadar deneyimlemediğiniz şekilde kolay, bir o kadar profesyonel tutulur. Siparişlerinizin faturasının kesiminden müşteriye teslimine kadar her şey otomatik ilerler. Biliriz ki ticaret ürünü teslim ettiğinizde bitmez. Müşteri iade etmek isteyebilir. Bu durumda bile iş artık bitmiş değildir esasen iş yeni başlamaktadır dolayısı ile Crmika hiç durmadan çalışmaya devam edecektir. Müşteri sizinle ticari bir vesile ile tanıştıktan sonra artık onun *doğum gününü bile kutlayabilir, bayramlarda mesaj atabilir, *yenilikleri tanıtabilirsiniz. Biz İka A.Ş. olarak Crmika’nın işletmelerin muhasebe ve müşteri yönetimi ve e-ticaret ile ilgili bir takım özelliklerini aşağıda yazmaya çalışacağız ancak bilmenizi isteriz ki Crmika da çok daha fazlası var.

Crmika ile E-ticaret Yazılımı Desteği ve Uyumluluğu:

“Artık Crmika ile e-ticarette kurallar değiştiriyor.” Crmika’yı üretirken *Opencart e-ticaret yazılımıyla birebir uyumlu ve aynı veritabanında çalışabilecek şekilde tasarladık. Bildiğiniz gibi Opencart tamamen açık kaynak kodlu, ücretsiz, *zengin eklenti ve tema desteğine sahip popüler bir e-ticaret yazılımıdır. Crmika’yı kullanarak e-ticaret yazılımına ek ücret *ödemezsiniz. Sitenin tasarımını ve kurulumunu internetteki bir çok kaynaktan bulabileceğiniz bu yazılımın ülkemizde de bir çok ücretli veya ücretsiz destekçileri mevcut.

Crmika Opencart’a xml veya api ile değil, direk olarak bağlıdır. Dolayısı ile siparişleriniz, seçilen ödeme yöntemi ile Crmika ekranına anlık olarak düşer. Artık iş Crmika’da dır tüm ön muhasebe ve veri işlemleri Crmika tarafından sorunsuz, kolay ve baş ağrısız yapılabilecektir.

Crmika şimdilik sadece Opencart ile uyumlu. Popüler diğer Ücretsiz yazılımlarla uyumluluk için çalışmalarımız devam etmektedir.

Bildiğiniz gibi ücretli hizmet veren şirketler genellikle veritabanını müşteri kontrolüne vermek istemezler. Dolayısı ile ancak Api veya xml ile bağlantı kurulabilir. Detaylı bilgi ve taleplerde bulunmak için bizi arayabilirsiniz.

İka A.Ş olarak e-ticaretten aldığımız tüm birikimimiz ve ilham ile hatasız, problemsiz, hızlı, sağlam, yeni teknolojileri içeren, uygun fiyatlı e-ticaret yazılımımızı geliştirmeye devam etmekteyiz. Gelişmelerden sizi haberdar edeceğiz.

*Yenilikleri tanıtabilirsiniz den kasıt müşteri eğer size bu izni verdi ise kanunen yapabileceğiniz bir tanıtım, reklam olabilir.
*Doğum günü ile kastedilen doğum tarihi verisi E-ticaret sitenizde kayıt altında ise bu veri talebiniz üzerine Crmika tarafından açılabilecek bir özelliktir. (İka yazılım bu özelliği 2021 yılı içerisinde Crmika ya ekleyecektir.)
* ile kastedilen; Crmika Opencart 3 üzeri e-ticaret yazılımları ile uyumludur. Düşük versiyonlarda çalışmayabilir. Opencartta eklentiler ve temalarda ücretsiz ve ücretli olmak üzere çeşitler vardır. Opencart kurulumu için sunucu gereksinimleri ve daha detaylı bilgiler için üretici web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Opencart logosu, markası, programı ve telif hakları yapımcılarına, dolayısı ile kendilerine aittir. Crmika Opencart satmaz. Opencart yazılımını kendiniz kuramadığınız taktirde kurulum ayarlamalar ve eklentiler ücrete tabi olabilir. İka’dan ücretli kurulum desteği talep edebilirsiniz.

Stok Yönetimi

Stok Yönetimi

Crmika da stoklar ihtiyacınıza göre farklı şekillerde ve birkaç tıklama ile kolay güncellenebiliyor. Bir ürünü stokunuza almak için alım faturası yaparsanız stok otomatik olarak hem e-ticaret sitenizde hem de *pazaryerlerinde güncellenecektir. Sayım eksiği/fazlası fişleri ile eksik stokunuzu veya fazla stokunuzu düzeltebilirsiniz.

Gelişmiş Stok Kontrolü:

Crmika stoklarınızı alışılageldik yöntemlerin dışında kendine özel sistemi ile kontrol eder. Bilen bilir, bazen müşteriler sipariş vermediği halde stokun düştüğü, azaldığı ancak ürünün elinizde olduğu durumlar meydana gelebilir. Bu tip durumlarda elinizde ürün var ama stoku bittiği için elinizdeki ürünleri satamadığınız tatsız durumlar meydana gelebiliyordu bir de tam tersini düşünün. Elinizde stoku olmayan bir ürün satıldı diyelim bu tip durumlar ticarette can sıkıcıdır ancak Crmika bu tip durumların meydana gelmesini engeller. Stokunuza e-ticaret sitesi veya pazaryeri ne kadar müdahale etse de kontrol Crmika’da olacak.
Fatura Yönetimi

Fatura Yönetimi

Crmika gelen siparişleri tek tuş ile faturalandırabilir. Dilediğinizde matbu veya *e-fatura olarak işlem yapabilir. Fatura kesilirsen *kargo bilgisi siparişte seçilen kargoya seçilen teslimat adresi ile beraber otomatik olarak giderken siz keyifle kahvenizi yudumlarsınız. Böylece ürünün yanlış adreslere gitme ihtimalini en aza indirir. Yine gelen siparişte ödeme yöntemi olarak ne belirtildi ise tahsilat o şekilde otomatik yapılır. Mesela müşteriniz kredi kartı ile mi ödedi? Siparişiniz hangi sanal pos seçilerek ödendi ise o pos yöntemi seçili olarak gelir böylece ödeme yönteminde yapılan hatalar minimize edilir.

Satış Faturası:

Crmika da sipariş haricinde kendiniz de cari ve ürün seçerek fatura oluşturabilirsiniz. Hemde birkaç tık ile… Ödeme yöntemi, teslimat yöntemi, açık fatura ve daha bir çok seçenek ile tüm ihtiyaçlarınız karşılanır.

Alım Faturası:

Ürünlerinizi cari seçerek hızlıca alım faturası ile stok güncelleyebilirsiniz. Alım yaptığınız cari ise seçtiğiniz ödeme tipine göre otomatik işlenecek. Stoklarınız da otomatik olarak anlık güncellenmiş olacak.
Cari Yönetimi

Cari Yönetimi

Müşteriniz E-ticaret sitenize girerek kayıt olduğunda veya pazaryerlerinden sipariş verdiğinde otomatik olarak CRMIKA tarafından sipariş veren müşteri adına cari oluşturulur. Eğer sipariş oluşturulan üyelikten daha önce cari oluşturulmuşsa ikinci bir cari oluşturulmaz, siparişi önceki cariye işler. İsterseniz sizde müşterinize Crmika üzerinden cari açabilir, o cariye kullanıcı adı ve şifre atayabilirsiniz. Üstelik cari birden fazla adrese sahip olabilir. Ayrıca cari içerisinde ekstra alanlar olabilir. *Mesela Cari’ye iban numarası ve buna benzer ekstra alanları e-ticaret sitenizden açabileceksiniz ve bu tip verileri başka bir yere not almak zorunda kalmazsınız.

Cariye özel fiyatlandırma:

Açılan cariye crmika üzerinden bir grup atarsanız ürün için o grupta belirlenen fiyatları görür. Örneğin bir kalem satıyorsunuz; A müşterisi E-ticaret sitenize giriş yaptığında ürünü 1 tl, B müşterisi giriş yaptığında ürünü 2tl olarak görebilir. Yine cari’lere atadığınız indirim ile veya ürün adetine özel yapılan indirimlerde farklı adetlere farklı fiyatlandırmalar yapabilirsiniz.

Cari Çoklu Parabirimi:

Cari açılışında carinin çalışma para birimini belirlenir. Para birimi belli olan cariye dilediğiniz para birimi ile hareket ekleyebilirsiniz. Böylece carinin para birimi ne ise Crmika, otomatik olarak o para birimini baz alacak ve istediğiniz kurdan işlem yapabileceksiniz.

*Cari Risk Limiti Belirleme:

Crmika’da cari açarken o cariye risk limiti belirleyebilirsiniz. Böylece risk limitini aştığı zaman Crmika sizi uyarır.

*Cari Vade Belirleme:

Açık hesap çalıştığınız carilere vade tarihi belirleyebilirsiniz. Böylece vade tarihi dolan faturalarda Crmika sizi uyaracaktır.

Cari Ekstre:

Müşterilerinize Crmika ile standart ekstre veya detaylı ekstre PDF veya *Excel dosyası olarak gönderebilirsiniz.

Cari Hareketleri:

Müşterilerin hangi ürünleri ne zaman, ne kadar, kaç adet veya kg, hangi fiyatlardan aldığını anlık görüntüleyebilirsiniz. Görünen hareketteki ürüne tıklayarak o ürünü başka hangi müşterilerin aldığını da görebilirsiniz.

*Cari ile İletişim:

Müşterinizle iletişime geçmek istediniz. Tabii ki cariye girdiğinizde onun iletişim bilgilerini göreceksiniz. Peki, o cari ile başka türlü nasıl iletişim kurulabilir? Crmika ile çok kolay. Müşterinize dahili *sms modülü ile hızlıca sms gönderebilir, tek tuşla müşteriyi whatsapp web e aktararak iletişime geçebilir, Crmika ile mail atabilirsiniz. Ayrıca şirketinizin IBAN bilgilerini, cari ekstresi gibi bilgileri direk olarak e-mail, whatsapp veya sms yoluyla müşterinize gönderebileceksiniz.

Cari bölümünde * ile gösterilen yerlerde kastedilen özellikler en kısa sürede kullanıma açılacaktır.

Hesap Yönetimi

Banka, Kasa, Pos, Pazaryeri Hesapları Yönetimi

Hesaplar:

Crmika olarak biz banka, kasa, pos ve *pazaryerlerini hesaplar olarak değerlendirdik. Bildiğiniz gibi bir ürün ödemesi banka, pos, nakit veya pazaryeri vasıtası ile gelebiliyor. Dolayısı ile pazaryerleri için de bir ödeme sistemi geliştirdik. Detaylara gelelim…

Banka:

Banka hesabınızı para biriminin türüne göre açıyoruz. Para birimi sınırsız olarak istediğiniz kadar banka hesabı açabilirsiniz. Hesabı açarken banka adı, şubesi, iban numarası gibi bilgileri girebilirsiniz. Ayrıca Firmanızın *banka hesap bilgileri ve IBAN numarınızı müşterilerinize direk olarak gönderebilirsiniz.

Kasa:

İstediğiniz para birimi ile dilediğiniz kadar kasa açabilirsiniz. Firmanızın tüm nakit akışını tutabilir, gelen giden ödeme takibini yapabilir, harcama raporları alabilirsiniz.


Pos:

Banka ile anlaştığınız vade oranı ve bloke süresini Crmika’da pos’u açarken giriyorsunuz. Daha önce açtığınız banka hesabı ile bağlıyorsunuz ve çözüm tarihinde Crmika otomatik olarak komisyonu hesaplayarak seçili olan banka hesabına çözümü gerçekleştiriyor. Aslında bir anlamda banka’yı simüle etmiş oluyoruz. Böylelikle çözüm günü ne kadar çözüleceğini ve çözümlenmeyi bekleyen parayı anlık olarak görebiliyor olacaksınız üstelik fiziksel yada sanal fark etmeksizin sınırsız pos açabilirsiniz. PayU, PayTR, İyizico vb. gibi ödeme kanallarını da pos olarak açabilirsiniz. Ayrıca *Cari Ödeme Sayfası özelliği pek yakında Crmikaya ekelenecek bu vesile ile müşterileriniz üye girişi yaparakta cari olarak dilediği tutarda size ödeme yapabilecek, ne kadar borcu olduğunu anlık olarak görebilecek.

*Pazaryeri Hesabı:

Bazen pazaryerlerinde yaptığınız satışlardan kâr ettim sanarsınız ancak hesabınıza ödeme yattığında tahmin ettiğinizin üstünde kesintiler ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle pazaryerleri kategori veya ürün tiplerinde göre farklı oranlarda kesintiler yapabiliyor. Crmika bu durumu bırakın takip etsin. Aynı pos’taki gibi pazaryerleri için hesaplar açabilirsiniz. Sadece çözümün gerçekleşeceği bankayı seçin, hangi kategoriden hangi ürün satışı ne kadar kesintiye uğrayarak, net ne kadar para yatacak görün. Dahası hangi ürün veya kategori için pazaryerlerine ödediğiniz komisyonları rapor olarak görebileceksiniz.

*Trendyol, Hepsiburada, N11 ve Gittigidiyor özellikleri Crmika da kullanıma açılmıştır. Diğer pazaryerleri çok yakında Crmika’ya eklenecektir. Bizi takip etmeye devam edin…
*Banka hesap bilgilerine girdiğinizde seçili hesap numarası cariye gönderme özelliği en kısa sürede sisteme eklenecektir.

Personel Yönetimi

Personel Yönetimi

Crmika personel yönetimine önem verir. Bakalım neleri otomatikleştirebiliyor ve daha kullanışlı hale getirebiliyoruz?
Personelin Iban numarası, hızlı iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.
*Dahası ;
-Personel bordro ile gelmediği günleri girebileceksiniz.
-maaş günü personel carisi girilen maaşı kadar alacaklandırılacak.
-Personelin özlük dosyasını;
-CV'si
-kimlik veya ehliyet fotokopisi
-İkametgah belgesi
-işe giriş bildirgesi
-sabıka sicil kaydı belgesi
-personel Sözleşme kopyası
-Mesai yönetimi

*Dahası ile kastedilen bölüm geliştirilme aşamasındadır. Kısa süre içerisinde sisteme dahil edilmesi beklenmektedir.

Sipariş Yönetimi

Sipariş Yönetimi

Crmika hem e-ticaret sitenizden *pazaryerlerinden gelen siparişleri alır. E-ticaret siteniz opencart ise anlık olarak sipariş düşer. Müşteri sitenize üye olduğu için ve bir ödeme metodu seçerek ödeme yaptığı için sipariş almış oluyoruz. Pazaryerlerinde ise müşteri pazaryerinde üye olduğu için siparişi verdikten sonra ödemeyi pazaryerine yapmış olur. Peki Crmika bu durumda nasıl çalışacak?

Crmika kendine özel algoritması sayesinde pazaryerinde müşteri sipariş geçtikten sonra siparişi kendi sistemine çeker, müşteri ilk defa sipariş veriyorsa e-ticaret sitenize otomatik olarak üye yapılır (esasen cari de açılmış olur) böylece tekrar cari açmak için uğraşmazsınız. Gelen siparişi hazırlarken otomatik olarak pazaryerine siparişin durumu gönderilir. Kargo fişi ve diğer bilgiler pazaryerinden otomatik olarak alınır. Bu işlemler arka planda Crmika tarafından akıllıca yapılırken siz sadece ürünü hazırlarsınız.

Müşteri daha önce sizden pazaryeri vasıtası ile ürün aldıysa ve herhangi bir bilgisinde değişiklik yoksa Crmika aynı cari yi kullanır tekrar cari açmaz. Ayrıca müşteri e-ticaret sitenizde bundan sonra kayıtlı olacağından şifremi unuttum linkine tıklayarak üyeliğine şifre belirleyebilecek ve uzun vadeli ticaretin yolunu açmış olacaksınız. Müşteri bilgilerinde değişiklik yaptıysa değişen bilgisi otomatik olarak caride güncellenir.

Crmika da siz de sipariş oluşturabilirsiniz. Mesela sahada personeliniz var, mekan bağımsız olduğundan Crmika kullanarak müşterilerinize sipariş alabilirsiniz. Müşteri daha önce kayıtlı değil ise cari açılacağından artık o müşteri de online olarak size sipariş geçebilir dolayısı ile her gittiğiniz müşteri artık online potansiyel bir müşteriye dönüşecektir. Bildiğiniz gibi müşterilere avantajlı fiyatlardan yararlanabilecekleri guruplara atayabiliyorsunuz dolayısı ile farklı müşterileri istediğiniz farklı guruplara atayarak avantajlı veya bayi fiyatlarından yararlandırabilirsiniz. Bu vesile ile müşterileriniz de siz orada yok iken dilediği gibi sipariş geçebilecek.

*Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor pazaryerinden sipariş özelliği aktive edilmiştir. Diğer pazaryeri sipariş alma özellikleri en kısa sürede sisteme eklenecektir.

Personel Yönetimi

Kullanıcı Açma ve Yetkiler:


Crmika’yı ilk satın aldığınızda size Yönetici kullanıcısı açılır. Yönetici olduğunuz kullanıcı ile aldığınız paket kapsamında sınırsıza kadar kullanıcı açabilir, açtığınız kullanıcıyı istediğiniz yetki gurubuna atayabilirsiniz.

Yetkiler:

Kullanıcılara kısıtlama veya yetki vermek için öncelikle kullanıcı gurupları oluşturursunuz. Her guruba dilediğiniz yetkileri verebilir veya daha önce verdiğiniz yetkilerini kaldırabilirsiniz. Sınırsız farklı şekilde yetkilendireceğiniz kullanıcı gurupları oluşturabilirsiniz. Yetkilerini oluşturduğunuz guruplara hangi kullanıcıları atarsanız o kullanıcılar sadece gurupta verilen yetkilere sahip olacaktır.